مقالات طراحي نرم افزار موبايل مقالات طراحي نرم افزار موبايل .

مقالات طراحي نرم افزار موبايل

نرم‌افزار نويسي گوشي در سال 2021


نرم‌افزار نويسي گوشي در سال 2021
امروز  طراحي اپليكيشن ميخواهيم در رابطه نرم افزار‌نويسي گوشي حرف كنيم و با آن بيشتر آشنا شويم. نرم افزار‌نويسي مالامال ميباشد از بحران و مسيرهاي متفاوت كه چنانچه آغاز به تكان نكنيد، از ديگر افراد عقب مي افتيد و حتي ممكن ميباشد به بضاعت و توان‌ها و استعدادهاي خويش در اين مورد با خبر نشويد؛ پس گام نخستين را سفت بردار و تصميم بگير كه در چه ناحيهاي از اپليكيشن‌نويسي مي خواهي مسيرت را استارت كني.

نرم‌افزار‌نويسي تلفن همراه يا اين كه پباده سازي سمت مخاطب كه به front-end مشهور ميباشد؟؟ نرم‌افزار‌نويسي سمت back-end يا اين كه تبديل شدن به يك اپليكيشن‌نويس فول‌استك؟؟

درصورتي كه اپليكيشن‌نويسي تلفن همراه را تعيين كردي پس با اينجانب ياروهمدم شو تا تو‌را با آن آشنا كنم.

ولي قرار ميباشد چه مطالبي را با هم از دنياي اپ‌نويسي گوشي بدانيم؟

در صدر به مجموعه‌بندي قابل انعطاف‌افزارهاي موبايلي مي‌پردازيم به اين دليل‌كه يك نرم افزار نويس تلفن همراه مي بايست آنان را بشناسد تا شايسته ترين خط مش را تعيين نمايد. البته اين نقطه پايان عمل وجود ندارد بلكه استارت آن ميباشد. به‌دنبال شما مي بايست يك سيستم دليل گوشي و گويش نرم افزار‌نويسي مرتبط با آن را گزينش فرماييد.

اين ميباشد ترتيب يك اپليكيشن‌نويس تلفن همراه شدن؛ ولي نگران نباشيد به شما گويش‌هاي مرتبط با دو سيستم ادله دوستداشتني را خوا‌هيم اظهار‌كرد. همينطور در آخر يك راهكار پيشنهادي قرار داده‌ايم تا در گير سردرگمي نشويد. پس در صورتيكه بعداز قرائت اين نوشته ي علمي تصميم شما براي آغاز دور از شوخي ميباشد و نياز به مشورت دراين مورد داشتيد، روي درسمن اكانت فرمائيد.

نرم افزار نويسي تلفن همراه

مجموعه‌بندي قابل انعطاف‌افزارهاي گوشي:
بطور كلي قابل انعطاف‌افزارهاي تلفن همراه به سه تيم تقسيم مي گردند:

Native App

Web App

Hybrid App

نرم افزار Native چه است؟
يعني براي نرم افزار‌نويسي و گسترش اپليكيشن خويش، از گويش‌هاي اساسي سيستم استدلال استعمال فرماييد. از جمله براي گسترش نرم افزار اندرويد مي بايست از گويش Java و براي گسترش اپليكيشن آيفون از Objective-C به كار گيري فرمائيد. مطرح ترين مزيت آن، بازدهي (performance) بالاي اپ ميباشد به دليل آنكه كدهاي شما به لهجه ماشين كامپايل خواهند شد و همين مسئله منجر ميگردد شما حداكثر بازدهي ممكن از اپ را داشته باشيد.

گسترش قابل انعطاف‌افزارهاي Native سهل وآسان ميباشد؟
بسط قابل انعطاف افزارهاي Nativeدر پاسخ بايستي بيان كنم نه، زيرا مي بايست براي هر پلتفرم اندرويد يا اين كه IOS به صورت جدا از هم كدنويسي نماييد؛ آن هم با لهجه‌هاي خودشان. به لهجه بي آلايش خيس يعني در‌صورتي‌كه شما بخواهيد اپليكيشن خويش را براي پلتفرم‌هاي گوناگون اندرويد، ios و يا اين كه ويندوز پباده سازي نمائيد مي بايست كدي كه مي‌نويسيد را با لهجه نرم‌افزار‌نويسي هركدام از پلتفرم‌ها مجددا بنويسيد. شايد منطق و الگوريتم كليه يكي از باشند البته مطلقا SDK و APIهاي كه براي هر مورد استعمال مي كنيد، مختلف خواهند بود و از كليه اصلي‌خيس مي بايست وقت بيشتري براي كدنويسي آن بگذاريد.

اپ Web App چه است؟
در واقع اپليكيشن نيستند بلكه اينترنت‌سايتي مي‌باشند كه بصورت ريسپانسيو پباده سازي گرديده‌ يااينكه منحصربه‌فرد تلفن همراه پياده‌‌سازي گرديده‌اند و يوزرها بوسيله مرورگر دستگاه‌هاي خويش آن‌ها‌را بدرستي مشاهده ميكنند.

اين قابل انعطاف‌افزارها با به كارگيري از HTML5 پباده سازي و توسعه و گسترش داده ميشوند، به همين عامل بايستي مسلما در مرورگر موبايل آنان‌را ديد. ولي مخاطب براي دسترسي بايستي مانند بازديد از يك اينترنت‌ تارنما فعاليت نمايد؛ يعني در آغاز مرورگر را گشوده كرده، در قسمت نوار نشاني، نشاني اينترنت‌وبسايت يا اين كه اينترنت‌نرم افزار را وارد و آنرا از روش مرورگر مشاهده نمايد.

ميتوان خاطرنشان كرد اين قبيل قابل انعطاف‌افزارها، مشابه برنامه ميباشند تا اينكه اپ حقيقي وواقعي باشند. اما Web Appها خيلي هم بد نيستند، زيرا عمل شمارا تحت عنوان بسط‌دهنده خيلي شل ميكند. پس در حالتي‌كه شما در اكنون پباده سازي يك تارنما با ساختار اينترنت‌نرم افزار مي باشيد، كافيست موردها مايحتاج براي دستگاه‌هاي گوشي و تبلت را در لحاظ بگيريد و اپ خويش را ساخت فرماييد. به اين صورت كه شما يكبار كد مي‌زنيد و با به عبارتي كد، هم اينترنت‌وبسايت داريد و هم گوشي نرم افزار از نوع Web App

برنامه Hybrid App چه چيزي است؟اپ Hybrid App چه چيزي است
قابل انعطاف افزارهاي Hybrid مانند قابل انعطاف‌افزارهاي Web مي بايست در مرورگر مشاهده شوند با اين تفاوت كه نيازي وجود ندارد مخاطب در مرورگر تلفن همراه، نرم افزار را ببيند بلكه بوسيله WebView در اندرويد و يا اين كه UIWebView در iOS محتواي نرم افزار به استفاده كننده، در قالب يك نرم افزار اكران داده شود. قابل انعطاف‌افزارهاي Hybrid بوسيله HTML و CSS و JavaScript توسعه و گسترش داده مي شوند و بعد به وسيله قابل انعطاف‌افزارهايي مانند Cordova به اپ Native تبديل مي گردند.

ولي تبديل آنان به نرم افزار Native به اين مفهوم وجود ندارد كه كدهاي ما Compile شوند بلكه مبتني بر پلتفرم متبوع، Cordova يك نرم افزار Native ساخت‌و‌ساز مي‌نمايد و در آن يك web view قرار ميدهد و كدهاي مارا داخل آن اعمال مي‌نمايد. اين طريق نسبت به قابل انعطاف‌افزارهاي Native سريعتر، قابليت و امكان رفع ايرادات و يا اين كه به روزرساني برنامه بسيار راحتتر و هر فرصت كه بخواهيد، ميتوانيد براي هر بستري كه مورد نياز باشد اپليكيشن خويش را منتشر نمائيد.

البته Cordova چه مي‌باشد؟
Cordova به شما اين قابليت و امكان را مي دهد كه فارغ از حتي افزودن يك خط كد به نرم‌افزار، آن را براي پلتفرم‌هاي گوناگون منتشر فرماييد. علاوه بر اين به طور تقريب شما به همگي تجهيزات مشقت بار‌افزاري دستگاه (كه در قابل انعطاف‌افزارهاي Native مي‌توانستيد عمل نماييد) دسترسي داريد.

كدام را گزينش كنم: Hybrid يا اين كه Native؟
پيش از وصال به‌اين پرسش، مي بايست يك مقايسه في مابين دو اپليكيشن Native يا اين كه Hybrid اعمال دهيم. هر دو اپ نسبتاً تجهيزات و قابليت و امكان‌ها يكسان دارا هستند به غير از 2 آيتم:

سرعت و بازدهي اپليكيشن

روش تايپ كردن كد

در قابل انعطاف‌افزارهاي Hybrid بدليل اينكه در مرورگر برنامه Native كدها اعمال ميگردند، بازدهي زير‌تري نسبت به آن دارا هستند. البته در امر كد نويسي مي بايست بگيم سرعت بسط برنامه در موقعيت Hybrid خيلي سريع‌خيس و شل‌خيس نسبت به Native ميباشد.
.

برچسب: طراحي اپليكيشن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۱۰:۲۰ توسط:حامد موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :